Саеми и фестивали

Black Sea Winemaking Forum

Четврток, Јуни 30, 2016 - 08:15 to Петок, Јули 1, 2016 - 08:15
Сочи, Русија

 Од 30ти јуни до 01ви јули во Сочи, Русија, во хотелот Lazurnaya ќе се одржи третиот Black Sea Winemaking Forum кој е под патронажа на OIV. Форумот е специјализиран и опсежен настан кој вклучува конференција, саем, презентации и мастер часови, како и вински натпревар "Black Sea Wines 2016" кој ќе се одржи за време на Black Sea Winemaking Forum.

Повеќе информации за пријавување на учество на следниов линк
 www.blackseawine.ru

 

Decanter Wine Judging Week

Понеделник, Април 25, 2016 - 08:00 to Петок, Април 29, 2016 - 20:00
Лондон, Велика Британија

 Утре, 25ти април, започнува неделата на оценување на вина од целиот свет во организација на винското натпреварување Декантер кое ќе трае до 29ти април. 

The Balkans International Wine Competition 2016, 26- 29 мај, 2016

Четврток, Мај 26, 2016 - 08:30 to Недела, Мај 29, 2016 - 17:00
Софија, Бугарија

   Петото издание на Балкансиот вински фестивал 2016 ќе се одржи од 26ти до 29ти мај во хотелот Гранд Софија во главниот град на Бугарија. 
   Регистрацијата на примероци е отворена, а повеќе информации може да најдете на следниов линк www.balkanswine.eu/en

      

VinItaly 2016

Недела, Април 10, 2016 - 09:00 to Среда, Април 13, 2016 - 19:00
Верона, Италија

 Vinitaly 2016 оваа година ја слави педесет годишнината од своето постоење. Винскиот саем, кој ќе се одржи во Veronafiere, ќе трае од 10ти до 13ти април, и е  отворен само за трговци со вино. 

    

Повеќе информации за Vinitaly на следниов линк
http://www.vinitaly.com/en/

Дегустации на македонски вранец со Дарел Џозеф за време на Prowein 2016 во организација на Wines of Macedonia

Недела, Март 13, 2016 - 13:00 to Понеделник, Март 14, 2016 - 13:00
Prowein, Дизелдроф, Хала 15 / G 21

   За време на Prowein, најбитниот вински саем во светот, ќе се одржи дегустација на македонски вина од сортата вранец која ќе биде предводена од познатиот вински критичар и новинар, Дарел Џозеф. Дегустациите, познати како Master Classes, ќе се одржат на 13ти и 14ти март со почеток во 13 часот во халата 15 / G 21. Дегустацијата e во организација на Wines of Macedonia. 

Concours Mondial de Bruxelles 2016, Пловдив, Бугарија

Среда, Април 27, 2016 - 18:30 to Недела, Мај 1, 2016 - 18:30
Пловдив, Бугарија

Concours Mondial de Bruxelles (CMB), е едно од најпрестижните вински натпреварувања во светот кој оваа година, од 28ми до 1ви мај, ќе се одржи во Пловдив, Бугарија. Во последните 20 години, CMB се одржа на локации како Бордо, Лисабон, Валенсија, Палермо, Братислава и Лидо ди Јесоло, како и градови во едни од земјите кои се најголеми консументи на вино, како Маастрихт (Холандија) и се разбира, главниот град на Европа, Брисел. За дваесет и второто издание на CMB во Пловидв, се очекува да бидат пријавени повеќе од 8000 вина од преку 40 земји, како и 300 дегустатори кои ќе бидат присутни како вински судии. Регистрацијата на примероци е отворена до 4ти март. 

Пријавувањето на примероци е отворено до 4ти март, а за повеќе информации кликнете на следниов линк 
http://emailing.concoursmondial.com/source/concoursmondial/2016/prod-2/E...

Вински фестивал на Скопски саем

Четврток, Ноември 27, 2014 - 17:00 to Сабота, Ноември 29, 2014 - 01:00
Метрополис арена на Скопски саем

Четвртиот по ред Вински фестивал на Скопски саем ќе биде отворен денес од 17 часот. 
На саемот ќе се претстават единаесет винарии од кои девет се од Македонија. Фестивалот ќе биде отворен за сите вински љубители во следните три дена и ќе понуди богата музичка програма. 

London International Wine Fair 2014

Понеделник, Јуни 2, 2014 - 10:30 to Среда, Јуни 4, 2014 - 17:00
Лондон, Olimpia

The London Wine Fair is back.

Back to its best, back to its roots and back to Olympia London.

The 2014 London Wine Fair will see some significant changes - and for the better. More exhibitors, both large and small, and more wines to explore, from bulk to niche. There'll be more to experience too: an extravaganza, a celebration of all that makes the UK market the most exciting and challenging in the world today.

So from Monday 2nd to Wednesday 4th June 2014, we'd love to invite all in the trade, from retailers to restaurateurs, from merchants to MWs to experience the next chapter in the event's 34 year history.

Polish the glasses. Fetch the ice. Get pouring.

IWINETC 2013, Интернационална конференција за вински туризам

Петок, Март 15, 2013 - 09:00 to Сабота, Март 16, 2013 - 17:00
Загреб, Хрватска

Од 15-16 март по петти пат ќе се одржи IWINETC 2013, Интернационална конференција за вински туризам во Загреб, во хотелот Риџент Еспланејд.

Благодарение на вакви интернационални конференции и саеми кои се почесто се организираат во овој дел од винскиот свет,  Балканот и вината од земјите од Балканот се здобиваат со се’ поголем публицитет во светски рамки.

Во текот на дводневната конференција, поточно на 15ти март Керолин Гилби, MW (Мастер оф вајн), ќе одржи голема дегустација на вина од Балканот насловена Интригантни и специфични вина од Балканот, каде ќе зборува не само за вината, туку и за земјите како вински дестинации. Се очекува од десетте Балкански земји, да има барем по едно вино на оваа дегустација.

Публиката која ќе присуствува на IWINETC 2013 ќе биде составена од тур оператори и травел агенти кои се специјализирани за вино и кулинарски туризам, а присутни ќе бидат блогери и медиуми кои ќе пишуваат за вината и Балканот како винска туристичка дестинација. 

http://www.iwinetc.com/2013croatia/

 

Pages