Златен медал за Domaine Vrshnik 2014 на винаријата Попов на Challenge International du Vin 2016

Винаријата Попов се закити со златен медал за нивното вино Domaine Vrshnik 2014 на винското натпреварување Challenge International du Vin

Музејот за вино во Демир Капија, еден од дванаесетте од ваков тип во светот

   Музејот на Вино Демир Капија е еден од четирите вакви музеи во Европа кои се посветени на виното, како

The Balkans International Wine Competition 2016, 26- 29 мај, 2016

Четврток, Мај 26, 2016 - 08:30 to Недела, Мај 29, 2016 - 17:00
Софија, Бугарија

   Петото издание на Балкансиот вински фестивал 2016 ќе се одржи од 26ти до 29ти мај во хотелот Гранд Софија во главниот град на Бугарија. 
   Регистрацијата на примероци е отворена, а повеќе информации може да најдете на следниов линк www.balkanswine.eu/en

      

VinItaly 2016

Недела, Април 10, 2016 - 09:00 to Среда, Април 13, 2016 - 19:00
Верона, Италија

 Vinitaly 2016 оваа година ја слави педесет годишнината од своето постоење. Винскиот саем, кој ќе се одржи во Veronafiere, ќе трае од 10ти до 13ти април, и е  отворен само за трговци со вино. 

    

Повеќе информации за Vinitaly на следниов линк
http://www.vinitaly.com/en/

Дегустации на македонски вранец со Дарел Џозеф за време на Prowein 2016 во организација на Wines of Macedonia

Недела, Март 13, 2016 - 13:00 to Понеделник, Март 14, 2016 - 13:00
Prowein, Дизелдроф, Хала 15 / G 21

   За време на Prowein, најбитниот вински саем во светот, ќе се одржи дегустација на македонски вина од сортата вранец која ќе биде предводена од познатиот вински критичар и новинар, Дарел Џозеф. Дегустациите, познати како Master Classes, ќе се одржат на 13ти и 14ти март со почеток во 13 часот во халата 15 / G 21. Дегустацијата e во организација на Wines of Macedonia. 

Concours Mondial de Bruxelles 2016, Пловдив, Бугарија

Среда, Април 27, 2016 - 18:30 to Недела, Мај 1, 2016 - 18:30
Пловдив, Бугарија

Concours Mondial de Bruxelles (CMB), е едно од најпрестижните вински натпреварувања во светот кој оваа година, од 28ми до 1ви мај, ќе се одржи во Пловдив, Бугарија. Во последните 20 години, CMB се одржа на локации како Бордо, Лисабон, Валенсија, Палермо, Братислава и Лидо ди Јесоло, како и градови во едни од земјите кои се најголеми консументи на вино, како Маастрихт (Холандија) и се разбира, главниот град на Европа, Брисел. За дваесет и второто издание на CMB во Пловидв, се очекува да бидат пријавени повеќе од 8000 вина од преку 40 земји, како и 300 дегустатори кои ќе бидат присутни како вински судии. Регистрацијата на примероци е отворена до 4ти март. 

Пријавувањето на примероци е отворено до 4ти март, а за повеќе информации кликнете на следниов линк 
http://emailing.concoursmondial.com/source/concoursmondial/2016/prod-2/E...

Pages

Вински речник

или Пино грис е бела сорта грозје која е брат-близнак на Пиното ноар. Вообичаено се карактеризира со сивкасто-сина боја, која е одлика на името. Вината добиени од оваа сорта се разликуваат по боја која варира од бакарна па до светлорозова. Мирисот и вкусот на виното се малку пикантни со ароми на бело овошје и со низок степен на киселост. Пино гриџо се одгледува во Македонија. 

повеќе