Скопски вински салон - Винодонија 2017, 1-2 декември, хотел Мериот

Петок, Декември 1, 2017 - 13:00 to Сабота, Декември 2, 2017 - 20:00
Мериот хотел Скопје

Оваа година по втор пат на 1ви и 2ри декември во хотелот Мериот во Скопје ќе се одржи Скопскиот вински салон- Винодонија 2017, најзначајниот вински настан во Македонија. Овој салон, прв од ваков вид во земјава, е организиран од група на вински критичари, едукатори и судии под закрила на Здружението на сомелиери на Република Македонија.

По огромниот успех кој Винодонија го доживеа минатата година и на едно место успеа да ги собере винариите од Македонија, како и од Балканот, и многу други европски земји како Италија, Франција, итн. оваа година по втор пат ќе ги собере сите чинители на винската индустрија, вински љубители, критичари и новинари, како и преставници од ХоРеКа секторот, бизнис заедницата и преставници од амбасадите во земјава и пошироко. 

Програмата на салонот вклучува мастер класови на винариите, Шато Камник,Тиквеш и Стоби, како и работилници (дегустации) кои ќе ги заинтригираат сите вински љубители:Професионална дегустација со чашите на Риеделедукативна работилница со Стефано Канело, експерт за чаши од Риедел, најпознатата компанија за производство на чаши за винска намена во светот, Спарување на далматинска храна и македонски вина со Џино Премзиќ, еден од најпознатите шефови на кујна и Слободен Чокревски, Претседател на Slow Food Macedonia, Мастер клас на Споредба на црногорски со македонски вранци со Данијела Радеч (Претседател на Здруќението на сомелиери на Црна Гора) и Звонко Херцег (вински есперт-WSET), Мастер клас за Хрватски пенливи вина од дното на Јадранот и вина од амфора со Иво Козарчанин (вински новинар), Мастер клас Бугарија на винската карта. Да ја истражиме! со Галина Тодорова Нифору (директор на BIWC, Интернационалното балканско винско натпрварување), Тајните на станушината- македонскиот пино ноар со Проф. Д-р Климе Белески и Звонко Херцег и Елеганцијата на македонската темјаника со Ивана Симјановска. Цената за секоја од работилниците и мастер класовите почнува од 800 денари и истите се веќе пуштени во онлајн продажба- повеќе инфо за картите на следниов линк http://vinodonia.mk/programa

Вино Скоп / Vino Skop 2017 20-24 септември

Среда, Септември 20, 2017 - 16:30 to Недела, Септември 24, 2017 - 00:00

Да ја дочекаме есента заедно! 
Од 20 до 24 септември во Скопје ќе се одржи 11-тото издание на реномираниот фестивал кој го слави виното – Вино Скоп 2017.
Локацијата, како и минатата година ќе биде на плоштадот „Мајка Тереза“ пред МОБ, а на фестивалот ќе земат учество најдобрите македонски винарии.
Вино Скоп ќе понуди петдневно будење на сите сетила- уживање во пијалокот на боговите, различни вкусови, различни бои и мириси испреплетени со традицијата на убавото македонско вино, храна и музика.
Повеќе информации наскоро!

Македонско вино со светски квалитет - Езимит „STARDUST VIOGNER“

   Во изминатиот период, македонските винарии имаа чест да бидат домаќини наСара Д’ Амато, консултант за вино, сомелиер и соработник на списанието „Wines“ во Тор

Тиквешки гроздобер 2017

Четврток, Септември 7, 2017 - 11:00 to Недела, Септември 10, 2017 - 17:00
Кавадарци

На 7 септември во Кавадарци започнува овогодинешното издание на „Тиквешки Гроздобер 2017“ кое ќе трае до 10 септември. 

Според најавата, на 7 септември Советот ќе одржи свечена седница по повод денот на ослободувањето на Кавадарци, а потоа ќе се одржи концерт посветен на песната на доајенот на македонската народна музика Никола Бадев.

Отворање на Гроздоберот е предвидено за 8 септември од 12 часот со изложба во Музеј галеријата, а од 13 часот ќе се дегустираат грозје и вина на градскиот плоштад. За вечерта се планирани концерти на „Чили плеј бенд“ и „Нокаут“, а на полноќ ќе се избираат крал и кралица на гроздоберот.

Во сабота на 9 септември во програмата се таблијадата, приемот на делегации од страна на градоначалникот и карневалското дефиле и уметнички перформанс. Потоа за присутните на манифестацијата целовечерен концерт ќе има музичката ѕвезда Северина.

За 10 септември планирани се настапи на ДЏ Никифор и Депеш мод – трибјут.

Event type: 

Мал Свети Климент

   Она што за Будимир Соколовиќ започнало како хоби, прераснало во голема љубов и посветеност на македонската винска култура и традиција, па така во 2016та година ја регистрира винаријата "Мал Свети Климент" и почнува да прави вина од локални и региона

Lazar Pinot Grigio 2016

Овој сив Бургундец, кој доаѓа од повисока микролокација и еколошка средина, ќе ве шокира со својот привлечен мирис на бели цвеќиња, лозарска праска, зелено јаболко и згмечени бели дудинки.

Pages

Вински речник

е црвена сорта грозје која потекнува од Франција и е една од најзастапените во светот. Токму со вкрстување на оваа сорта со Совињон блан е настаната сортата Каберне совињон. Ова грозје се одгледува насекаде во Европа, САД, Австралија, Чиле и Аргентина. Најпознато е по тоа што се меша со Каберне  совињон и Мерло во вината кои се произведуваат во регионот  Бордо. Вината од овааа сорта се со посветла црвена боја, а кога се меша со други сорти допринесува за дополнителните ароми на парфем, бибер, и во зависност од регионот каде се одгледува може да има ароми на тутун, малина и црна рибизла, па дури и темјанушки. Каберне франкот се одгледува и во Македонија. 

повеќе