Вино Скоп / Vino Skop 2017 20-24 септември

Среда, Септември 20, 2017 - 16:30 to Недела, Септември 24, 2017 - 00:00

Да ја дочекаме есента заедно! 
Од 20 до 24 септември во Скопје ќе се одржи 11-тото издание на реномираниот фестивал кој го слави виното – Вино Скоп 2017.
Локацијата, како и минатата година ќе биде на плоштадот „Мајка Тереза“ пред МОБ, а на фестивалот ќе земат учество најдобрите македонски винарии.
Вино Скоп ќе понуди петдневно будење на сите сетила- уживање во пијалокот на боговите, различни вкусови, различни бои и мириси испреплетени со традицијата на убавото македонско вино, храна и музика.
Повеќе информации наскоро!

Македонско вино со светски квалитет - Езимит „STARDUST VIOGNER“

   Во изминатиот период, македонските винарии имаа чест да бидат домаќини наСара Д’ Амато, консултант за вино, сомелиер и соработник на списанието „Wines“ во Тор

Тиквешки гроздобер 2017

Четврток, Септември 7, 2017 - 11:00 to Недела, Септември 10, 2017 - 17:00
Кавадарци

На 7 септември во Кавадарци започнува овогодинешното издание на „Тиквешки Гроздобер 2017“ кое ќе трае до 10 септември. 

Според најавата, на 7 септември Советот ќе одржи свечена седница по повод денот на ослободувањето на Кавадарци, а потоа ќе се одржи концерт посветен на песната на доајенот на македонската народна музика Никола Бадев.

Отворање на Гроздоберот е предвидено за 8 септември од 12 часот со изложба во Музеј галеријата, а од 13 часот ќе се дегустираат грозје и вина на градскиот плоштад. За вечерта се планирани концерти на „Чили плеј бенд“ и „Нокаут“, а на полноќ ќе се избираат крал и кралица на гроздоберот.

Во сабота на 9 септември во програмата се таблијадата, приемот на делегации од страна на градоначалникот и карневалското дефиле и уметнички перформанс. Потоа за присутните на манифестацијата целовечерен концерт ќе има музичката ѕвезда Северина.

За 10 септември планирани се настапи на ДЏ Никифор и Депеш мод – трибјут.

Event type: 

Мал Свети Климент

   Она што за Будимир Соколовиќ започнало како хоби, прераснало во голема љубов и посветеност на македонската винска култура и традиција, па така во 2016та година ја регистрира винаријата "Мал Свети Климент" и почнува да прави вина од локални и региона

Lazar Pinot Grigio 2016

Овој сив Бургундец, кој доаѓа од повисока микролокација и еколошка средина, ќе ве шокира со својот привлечен мирис на бели цвеќиња, лозарска праска, зелено јаболко и згмечени бели дудинки.

Македонски вина на „Стоби“ освоија златни медали на реномиран натпревар во Словенија

Две македонски вина на винаријата „Стоби“ освоија златни медали на винскиот натпревар „Вино Љубљана“ кој се одржа пред десетина дена во главниот град на Словенија.

Pages

Вински речник

е црвена сорта грозје која може да се најде само во Тиквешкиот регион во Македонија. Најверојатно дека е единствената македонска автохтона сорта. Станушината беше речиси исчезната сė додека винаријата Попова Кула повторно не ја откри. Неколку винарии го следеа примерот на одгледување на оваа сорта, меѓутоа количините на Станушина се сė уште многу мали. 

повеќе